-1.2 C
Skopje
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Basha: 50 milionë euro të shkojnë për ushtrinë e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, ka thënë se të hënën partia që udhëheq do të dorëzojë në Kuvend një amendament ku do të kërkojë që 50 milionë euro nga buxheti i vitit 2024 të shkojnë për ndihmë ushtarake në Kosovë.

Në konferencë për media të premten, Basha ka deklaruar se kjo gjë përbën interes esencial të sigurisë kombëtare, ndaj shpreson që kjo çështje mos të “bjerë në nivelin e mjerueshëm të debatit politik”.

“Ditën e hënë, Partia Demokratike do të depozitojë në Kuvendin e Shqipërisë, një amendament të mega-buxhetit që u kalua për 4 minuta, prej 7 miliardë eurosh, me afro 1.3 miliardë euro shpenzime kapitale, nga i cili do të kërkojë rialokimin e 50 milionë eurove, afërsisht 5 miliardë lekë të reja, ndihmë ushtarake për Republikën e Kosovës. Natyrisht presim që të paktën në këtë interes esencial të sigurisë sonë kombëtare, të sigurisë kombëtare të Republikës së Kosovës dhe të qëndrimit në krah me mjete modeste, në krahasim me investimin që po bëjnë aleatët tanë, presim të mos bjerë në nivelin e mjerueshëm të debatit politik ku e kanë futur aktualisht protagonistët e teatrit të përditshëm”, ka thënë Basha.

Basha është kryetar legjitim i PD-së në opozitë. Megjithatë, këtë post e pretendon edhe ish-kryeministri Sali Berisha, që aktualisht është në arrest shtëpiak. Deputetët e PD-së në Kuvendin e Shqipërisë janë të ndarë në tri taborë, ata me Bashën, me Berishën dhe me Enkeled Alibeajn.

[bsa_pro_ad_space id=1]

[bsa_pro_ad_space id=2]

Të ngjajshme

[bsa_pro_ad_space id=2]

[bsa_pro_ad_space id=1]

Të fundit