27.8 C
Skopje
E premte, 22 Shtator, 2023

Grubi: Eksponentë të lartë të VMRO-së i kanë kërkuar presidentit ta amnistojë Gruevskin

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në një prononcim për portalin Zoom thotë se opozita aktuale maqedonase ka kërkuar nga presidenti Pendarovski që ta amnistojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, përcjell KlanM.

“Presidenti i shtetit, Pendarovski në njërin prej takimeve paraprake ku i kemi shqyrtuar të gjitha mundësitë për ta vazhduar rrugën integruese të vendit tonë, si dhe realizimin e suksesshëm të ndryshimeve kushtetuese, na ka përmendur se eksponentë të lartë të udhëheqësisë së VMRO-DPMNE-së i kanë dërguar porosi dhe kërkesa që ta shqyrtojë mundësinë për ta amnistuar ish kryeministrin Nikolla Gruevski”, shprehet Grubi.

Sipas tij, Pendarovski ua ka bërë të qartë atyre se nuk e ka ndërmend ta bëjë këtë gjë. Kërkesat për amnistim të Gruevskit, sipas Grubit, vijnë nga qarqe brenda VMRO-së, të cilët duan ndryshime në partinë e Mickoskit, apo janë kundër udhëheqësisë aktuale të kësaj partie.

 

 

Burimi KlanMacedonia

Të ngjajshme

Të fundit