30.8 C
Skopje
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Nikolla shpreh ngushëllime familjeve të minatorëve në Turqi

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla ka shprehur ngushëllime familjeve të minatorëve që humbën jetën nga shpërthimi në një minierë qymyri në Turqinë Veriore sot.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Nikolla i shpreh solidaritetin popullit turk, Asamblesë së Madhe Kombëtare dhe Presidentit të saj, mikut dhe kolegut të saj Mustafa Sentop.

Sipas të dhënave të deritanishme numri I viktimave ka shkuar në 45.
Rreth 110 persona ishin në minierë në kohën e shpërthimit të premten, pothuajse gjysma e tyre në mbi 300 metra thellësi.

Ekuipazhet e urgjencës punuan gjatë natës, duke gërmuar në përpjekje për të arritur më shumë të mbijetuar.

Pamjet video tregojnë minatorët që dalin të nxirë dhe me sy të zymtë të shoqëruar nga shpëtimtarët në objektin në Amasra, në bregun e Detit të Zi. Familja dhe miqtë e të zhdukurve mund të shiheshin gjithashtu në minierë, duke pritur me ankth lajmet për të dashurit e tyre.

“Pesëdhjetë e tetë nga minatorët tanë ishin në gjendje të dilnin të padëmtuar. Ne vlerësojmë se 15 nga minatorët tanë janë të bllokuar poshtë dhe ne po përpiqemi t’i shpëtojmë,” u tha Soylu gazetarëve në vendngjarje.

Shpërthimi besohet të ketë ndodhur në rreth 300 metra thellësi. Rreth 49 njerëz kishin punuar në zonën e “rrezikshme” midis 300 dhe 350 metra nën tokë, tha Soylu.

Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit, ndërsa prokuroria vendase ka nisur hetimet. Ministri i Energjisë i Turqisë tha se kishte indikacione fillestare se shpërthimi ishte shkaktuar nga lagështia e zjarrit (metani duke formuar një përzierje shpërthyese në minierat e qymyrit).

“Ne po përballemi me një situatë vërtet të dhimbshme”, tha ai.

Ka pasur shembje të pjesshme brenda minierës, tha ai, duke shtuar se nuk kishte zjarre të vazhdueshme dhe se ventilimi po funksiononte siç duhet.
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pritet të vizitojë vendin e ngjarjes ditën e sotme.

Kryetari i bashkisë së Amasra Recai Cakir tha se shumë nga ata që mbijetuan kishin pësuar “lëndime të rënda”. Një punëtor që arriti të shpëtonte vetë tha: “Kishte pluhur dhe tym dhe nuk e dimë saktësisht se çfarë ndodhi”. Miniera i përket ndërmarrjeve shtetërore turke të qymyrit të fortë.

Turqia dëshmoi fatkeqësinë e saj më vdekjeprurëse të minierave të qymyrit në vitin 2014, kur 301 njerëz vdiqën pas një shpërthimi në qytetin perëndimor të Soma./Abcnews.al/

Të ngjajshme

Të fundit