21.8 C
Skopje
E mërkurë, 24 Prill, 2024

Osmani mirëpriti homologen sllovene, Tanja Fajon

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani ka mikpritur sot homologen nga Sllovenia, Tanja Fajon.
Takim me Zëvendëskryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon.
Vizita zyrtare e ministres Fajon përkon me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike. Me Slloveninë kultivojmë marrëdhënie miqësore dhe të ngushta, bashkëpunim ekonomik dhe trend të rritjes së vazhdueshme krahasuar me vitet e kaluara.
Në fokus të bisedimeve: Mbështetja e fortë e Sllovenisë për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, fillimi i negociatave dhe procesi i skriningut, si dhe ndihma konkrete që Sllovenia e ofron me qëllim të zbatimit të reformave të domosdoshme.

Të ngjajshme

Të fundit