25.8 C
Skopje
E premte, 2 Qershor, 2023

Pse Perëndimi e ka të vështirë ta nënshtrojë Turqinë?!

Pse Perëndimi e ka të vështirë ta nënshtrojë Turqinë?!

Perëndimi po përdor të gjitha mundësitë në dispozicion për të vendosur sanksione ndaj Turqisë dhe për ta sjellë vendin në përputhje me politikat e tyre në mënyrë që t’i nënshtrohet si shumë shtete tjera, kryesisht nga Lindja e Mesme.

Teoria realiste e marrëdhënieve ndërkombëtare pohon se rendi ndërkombëtar është anarkik, që do të thotë se qëllimi i vetëm i çdo shteti është të sigurojë siguri kundër kërcënimeve të huaja në mënyrë që të mund të mbijetojë. Veçanërisht shtetet e vogla dhe fuqitë e mesme janë në rrezik në rrethana anarkike. Si zgjidhje, ata bashkohen me fuqi më të mëdha/superfuqish në mënyrë që të jenë të sigurt kundër armiqve. Superfuqitë ndihen më pak të kërcënuara, por duhet të maksimizojnë fuqinë e tyre pasi armiqtë vazhdimisht kërkojnë të avancojnë fuqinë e tyre të fortë. Prandaj, duke përfshirë superfuqitë, shtetet krijojnë aleanca ushtarake për të mbrojtur veten e tyre.

Turqia, si fuqi e mesme bëri atë që bënë të gjitha shtetet e tjera dhe u bashkua me aleancat rajonale dhe ndërkombëtare, siç është NATO. Megjithatë, pasi vendi u bë pak më i fortë, natyrisht që kërkoi më shumë hapësirë për të manovruar. Përveç kësaj, ajo nuk toleroi keqbërje që synonin veten, veçanërisht mbështetjen e organizatave terroriste që synonin Turqinë nga aleatët perëndimorë. Ajo u ndje e huaj dhe përfundimisht vendosi të kishte një politikë të jashtme të pavarur.

Prandaj, në vend që të ishte nën mbrojtjen e aleancës së NATO-s, ajo ndoqi një politikë të lirë pasi vetë aleanca po dëmtonte sigurinë e saj. Realizmi vështirë se do të shpjegojë atë që po bën Türkiye. Ndërsa shtetet bashkojnë fuqitë e tyre për të siguruar veten, Turqia vepron veçmas për sigurinë e saj. Megjithatë, një politikë e jashtme e çuditshme ka gjithmonë një çmim dhe Turqia është e detyruar ta paguajë atë në ditët e sotme.

Një strehë për terroristët
Pozicioni i Turqisë nuk është i ndryshëm nga Katari dhe përgjithësisht nga të gjitha vendet e tjera me politika të jashtme bindëse. Aktualisht, të gjitha organizatat terroriste që sulmojnë Turqinë, përveç DAESH-it, janë të strehuara nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane. Kur qeveria turke ndjeu kërcënimin terrorist në Sirinë veriore, ajo priste që anëtarët e NATO-s të ofronin mbështetje, por amerikanët, francezët dhe të tjerët ishin të zënë me dërgimin e armëve falas për YPG-në, dega siriane e grupit terrorist PKK. Për më tepër, Grupi Terrorist Gylenist (FETÖ), një tjetër organizatë terroriste që tentoi një grusht shteti të dështuar më 15 korrik 2016, është gjithashtu nën mbrojtjen e Uashingtonit. Shumë anëtarë të PKK-së dhe FETÖ-së jetojnë të sigurt në Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane, përfshirë Suedinë dhe Finlandën.

Turqia nuk ka asnjë problem me dy vendet nordike, por nuk mund të tolerojë sulme terroriste nga atje. Vetëm duke parë krimet e atyre që janë në listën e më të kërkuarve të Türkiye do të vërtetojë se sa të drejtë kanë zyrtarët turq në argumentet e tyre. Për shembull, dokumentet sekrete të ushtrisë turke u përhapën përmes internetit nga një anëtar i FETO-s që jetonte në Suedi. Ushtria turke me sa duket do të jetë aleate e ushtrisë suedeze në NATO, por, siç mund të shihet, ajo nuk mund ta mbrojë aleatin e saj të ardhshëm as në tokën e saj. Për më tepër, djegia e Kuranit të Shenjtë është një akt armiqësie. Si mund të jenë aleatë këto dy vende atëherë?

Një person i paanshëm mund të kuptojë shpejt se Turqia ka të drejtë në politikën e saj kundër Suedisë. Turqia nuk ka bërë asgjë të keqe kundër Suedisë. Megjithatë, Suedia guxon të ndëshkojë turqit duke i zemëruar ata me incidentin e Kuranit. Asnjë musliman në Turqi nuk do të përpiqej të digjte Biblën pasi respekti për librat e shenjtë është një domosdoshmëri në Islam. Duket se Suedia, ose duke vepruar vetë ose me presion nga vendet perëndimore, po përpiqet të ndëshkojë Turqinë dhe ky qëndrim ndëshkues nuk lidhet vetëm me anëtarësimin në NATO, por edhe me politikat e tjera të Turqisë.

Perëndimi vepron verbërisht
Zhvillimet tregojnë për faktin se shteti nordik duket se po merr këshilla nga vende të tjera, me shumë mundësi nga disa qendra me bazë në SHBA (ndoshta qeveria e SHBA). Administrata e SHBA-së nuk dëshiron që hegjemonia e saj të vihet në dyshim dhe mendon se veprimet e Turqisë sfidojnë hegjemoninë e saj. Prandaj, ajo përdor të gjitha mundësitë për të ndëshkuar Turqinë. Veçanërisht, kongresistët që kanë marrëdhënie të mira me grupet e lobit anti-Turqi janë vendimtarë në lidhjet turko-amerikane.

Ata veprojnë verbërisht dhe fajësojnë Turqinë, duke injoruar gabimet e tyre. Ne mund ta kuptojmë këtë duke rishikuar shitjet e avionëve në Turqi. Në fillim, ata ndaluan shitjen e F-35 në Turqi për shkak të blerjes së raketave S-400 nga Rusia. Megjithatë, ata e injoruan vendimin e tyre për të mos shitur Patriotët. Shitja e F-35 u ndërpre për arsye të ndryshme të parëndësishme, si ndalimi i Pastor Brunson, një pastor i krishterë nga Karolina e Veriut, i cili kishte jetuar në Turqi për më shumë se dy dekada, operacionet e vazhdueshme të Turqisë në Siri, Lufta e Karabakut, kriza e Libisë, marrëdhëniet me Greqinë dhe Izraelin, shkeljet e të drejtave të njeriut etj. Në ditët e sotme, anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO përdoren si pengje në shitjen e F-16.

Prandaj, problemi padyshim nuk është blerja e raketave S-400. Gjithçka ka të bëjë me politikën e pavarur turke, përplasjen e interesave, politikanët e pagave të lobimit, etj. Meqenëse arroganca e SHBA-së dhe Evropës bllokon mençurinë e tyre, ata e ndëshkojnë Turqinë me ndjenjat e tyre dashakeqe. Kjo është një lojë humbje-humbje. Duket se ata nuk do t’i kuptojnë gabimet e tyre derisa të përballen me një krizë që do të zbulojë rëndësinë e Turqisë.

Të ngjajshme

Të fundit