11.8 C
Skopje
E martë, 23 Prill, 2024

Shqipëri / Publikohen emrat e grupit kriminal, eliminonin kundërshtarët

14 persona janë arrestuar dhe 5 të tjerë janë vënë në kërkim nga Policia në kuadër të operacionit ‘Porositësi’.

Ndër ta janë dy vëllezërit, Gentjan dhe Indrit Beqiraj, si dhe një ushtarak dhe një punonjës burgjesh.

Në kërkim janë shpallur 5 persona: Kevin Zeneli alias Kevin Suçi, Agron Bejdolli, Aleksander Laho alias Pellumb Muharremi, Dritan Ferra alias Dritan Muça alias Dritan Prifti, Alban Skonja.

Policia nuk ka bërë të ditur identitetin e plotë e personave të tjerë të arrestuar në këtë operacion të madh.

Lista e të arrestuarve dhe atyre që janë shpallur në kërkim, përbëhet nga mera të cilët ose kanë porositur vrasje ose, kanë pasur një funskion të caktuar në organizimin e ngjarjeve të rënda kriminale.

Dy prej këtyre ngjarjeve janë ekzekutimi i Erjon Çelës në Janar të këtij viti në një lokal në ‘Don Bosko” në kryeqytet dhe atentati i parealizuar ndaj Aleksandër Lahos, i njohur ndryshe si (Rrumi i Shijakut).

Dyshohet se rolet kryesore te grupit kriminal i perkasin vellezerve Beqiraj si dhe oficerit te burgjeve Flamur Bejko.

Në kudarër të këtij operacioni u sekuestruan në cilësinë e provës materiale u sekuestruan: 1 kallashnikov, municion luftarak, 4 kilogramë eksploziv, fitil zjarrpërcjellës, detonator elektrik për shpërthime në distancë, 4 automjete, nga të cilat 2 blinduara, 2 motoçikleta, lëndë narkotike kokainë, 17 aparate celulare, 3050 euro, 2 armë gjahu shotgan, 1 thikë, sprajt neutralizues, 4 pistoleta sportive dhe 1 palë targa.

Emrat e plotë të personave të arrestuar: 

Gentjan Beqiraj

Indrit Beqiraj

Flamur Bejko

Pellumb Hoxha

Idajet Hoxha

Armand Dalipi (Daka)

Fatjon Myrta

Blerim Elezi

Gentian Sheshi

Kujtim Deliallisi

Albano Hajdari

Fatjon Hajdari

Armando Lama

Altin Celami

Ilirjan Feçi – i arrestuar më parë, në kuadër të operacionit “Golden Bullet”.

Të shpallur në kërkim janë:

Agron Bejdolli

Aleksander Laho alias Pellumb Muharremi

Dritan Ferra alias Dritan Muça alias Dritan Prifti

Alban Skonja

Kevin Zeneli alias Kevin Suçi

Kasander Noga, i arrestuar në Belgjikë.

 

Të ngjajshme

Të fundit