22.8 C
Skopje
E diel, 19 Maj, 2024

Tahiri: Qeveria ka shkelur dinjitetin e mësimdhënësve

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka thënë se është i papranueshëm dhe skandaloz vendimi i Qeverisë së Kosovës për mosekzekutimin e pagave të mësimdhënësve për muajin shtator.

Ai ka thënë se me ndalimin e pagave të shtatorit, qeveria ka shkelur dinjitetin e mësimdhënësve. Po ashtu, ndalimi i pagave është cenim i drejtpërdrejtë i mirëqenies dhe ekonomive të familjeve të mijëra mësimdhënësve. Po iu  ndalen pagat mësimdhënësve vetëm përse kanë kërkuar një të drejtë minimale është e pafalshme.

Të premten e kemi ftuar për interpelancë ministrin Murati, por vazhdimi i kësaj gjendje edhe për një orë, është vazhdim i turpit nga kjo qeveri! Në prag të dimrit t’i ndalen pagat mësimdhënësve vetëm se kanë kërkuar një të drejtë minimale, është e pafalshme”, ka shkruar Tahiri.

Të ngjajshme

Të fundit