9.8 C
Skopje
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Takimi i liderëve të hënën, diskutohet data e zgjedhjeve!

Kovaçevski edhe një herë bëri thirrje që synimi strategjik, pra anëtarësimi në familjen e madhe evropiane deri në vitin 2030, të vendoset mbi çdo synim partiak apo personal. Për VMRO-DPMNE-në takimi i liderëve është i pranueshëm për të hënën pas orës 11:00 ku do të diskutohet për saktësimin përfundimtar të datës së zgjedhjeve, pranimin e vëzhgimeve të OSBE/ODIHR-it, si dhe ofertën për shfuqizimin e qeverisë teknike

Shkup, 30 nëntor – Bashkimi Evropian, zgjedhjet e rregullta presidenciale dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, si dhe ndryshimet në Kodin Zgjedhor sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it, do të jenë temat e takimit të lidershipit që kryeministri Dimitar Kovaçevski do ta caktojë për të hënën.

Kovaçevski mbrëmë në konferencën e përbashkët për shtyp me nënkryetarin e KE-së dhe përfaqësues të lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borel, tha se sot do t’u dërgojë ftesë për takim të gjithë kryetarëve të partive politike dhe kryetarit të Parlamentit.

“Anëtarësimi në BE është synimi ynë dhe nuk kemi alternativë tjetër. A do të jemi atje së shpejti varet vetëm nga ne dhe kjo varet nga të gjithë ne, pra nga të gjitha partitë politike dhe aktorët politikë në këtë vend që kanë përgjegjësi para popullit për të dhënë rezultate në rrugën drejt BE-së, pa justifikime”, tha Kovaçevski.

Ai edhe një herë bëri thirrje që synimi strategjik, pra anëtarësimi në familjen e madhe evropiane deri në vitin 2030, të vendoset mbi çdo synim partiak apo personal. Borel, nga ana tjetër, në konferencën për shtyp u shpreh se nuk duhet të ketë ndarje politike për çështjet e Bashkimit Evropian. “Nëse doni të shkoni në rrugën e BE-së, atëherë duhet të përfundoni procesin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese dhe të avanconi reformat kyçe. Është për të gjithë qytetarët, nuk është diçka nga e cila do të përfitojë një parti politike, por për të gjithë popullin, për Maqedoninë e Veriut si shtet”, theksoi ndër të tjera Boreli.

Është e sigurt se në takimin e së hënës partitë politike do të merren vesh për zgjedhjet e 8 majit, gjegjësisht raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, ndërsa raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare. mbajtur më 8 maj. Marrëveshja për zgjedhjet parlamentare të majit është konfirmuar në deklarata për media nga liderët e partive dhe koalicioneve më të mëdha politike në vend.

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së Kovaçevski para disa ditësh përsëriti se maji ofron mundësi për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare.

“Këtë e kanë konfirmuar edhe një sërë kryetarësh të tjerë të partive dhe kryetari i Kuvendit, i cili kujdeset për afatet dhe rrjedhimisht kur ajo mbledhje të përfundojë në përputhje me qëndrimet e të gjitha partive politike, sepse ai vendim merret me një politikë të gjerë. konsensusi do të jetë i mundur dhe do të komunikohet”, tha Kovaçevski.

Kryetari i opozitës VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski në një intervistë dy ditë më parë tha se “është mirë që fillimi i majit të merret si kornizë potenciale për arritjen e zgjidhjes” (për zgjedhjet). “Unë shoh që këtu, domethënë dëgjoj përmes mediave, se qëndrimi i Qeverisë konvergon përafërsisht këtu. Nëse ka ndonjë takim lidershipi, …me këtë zgjidhje, ne si VMRO-DPMNE jemi të gatshëm ta pranojmë, tha Mickoski.

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe shumica e partive të tjera politike bien dakord për zgjedhjet në maj. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, të hënën ka thënë se nëse 8 maji është i pranueshëm për mbajtjen e raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, atëherë zgjedhjet do të shpallen më së voni më 28 shkurt, ndërsa qeveria teknike duhet të bëhet. formuar më 28 janar. Nëse zgjedhjet janë më 8 maj dhe në përputhje me afatet kushtetuese dhe ligjore, inaugurimi i Presidentit të Shtetit mund të bëhet më 12 maj, seanca konsustive e Kuvendit do të mbahej 20 ditë pas zgjedhjeve, deri më 28 maj dhe qeveria e re duhet të zgjidhet deri në fund të qershorit 2024.

 

Zenel Miftari – Burimi (koha.mk)

Të ngjajshme

Të fundit