35.8 C
Skopje
E diel, 21 Korrik, 2024

BE thirrje Kosovës që të themelohet Asociacioni pa vonesa dhe parakushte!

Pas kritikave të djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Bashkimi Evropian ka lëshuar një komunikatë relativisht të gjatë, ku ka kritikuar Kosovën dhe Serbinë në lidhje me tensionimin e situatës dhe vonesave në dialog.

Në këtë komunikatë, BE-ja i ka bërë thirrje Kosovës që të themelohet Asociacionin pa vonesa dhe pa parakushte.

“Puna për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe duhet të fillojë pa vonesa të metejshme dhe pa parakushte.”thuhet në komunikatën e BE-së.

Të ngjajshme

Të fundit