32.8 C
Skopje
E diel, 23 Qershor, 2024

Irani dhe Belgjika bien dakord për shkëmbimin e të burgosurve

Irani dhe Belgjika kanë rënë dakord të lirojnë një punonjës të ndihmës dhe një diplomat të burgosur në vendet e njëri-tjetrit, në një marrëveshje të lehtësuar nga Omani.

Ndërsa autoritetet e Omanit nuk i dhanë identitetet e të liruarve, kryeministri belg Alexander De Croo tha në një deklaratë se punonjësi i ndihmës Olivier Vandecasteele ishte liruar. Media shtetërore iraniane përsëriti gjithashtu njoftimin e Omanit, ndërsa ministri i jashtëm i Iranit zbuloi se diplomati Assadollah Assadi ishte liruar.

“Diplomati i pafajshëm i vendit tonë, i cili u ndalua ilegalisht në Gjermani dhe Belgjikë për më shumë se dy vjet kundër ligjit ndërkombëtar, tani është në rrugën e tij për t’u kthyer në atdheun e tij”, tha Hossein Amir-Abdollahian në Twitter, duke falënderuar Omanin për rolin e tij në duke siguruar lirimin e tij.

Në janar, Irani e dënoi Vandecasteele me një burg të gjatë dhe 74 goditje me kamzhik pasi e dënoi atë për spiunazh në një gjyq me dyer të mbyllura. Ai gjithashtu u gjobit me 1 milion dollarë.

Vandecasteele kishte punuar për një sërë organizatash humanitare. Qeveria belge dhe familja e tij i kishin mohuar me forcë pretendimet e Iranit se ai ishte spiun.

“Olivier kaloi 455 ditë në burg në Teheran. Në kushte të padurueshme. I pafajshëm”, tha De Croo.

“Kthimi i Olivier Vandecasteele në Belgjikë është një lehtësim. Një lehtësim për familjen, miqtë dhe kolegët e tij.”

Në vitin 2021, Belgjika dënoi diplomatin Assadi për planifikimin e një sulmi me bombë të penguar kundër një grupi opozitar iranian në mërgim në Francë. Gjykatat e dënuan me 20 vjet burg.

Inteligjenca belge e identifikoi atë si një oficer të ministrisë së inteligjencës dhe sigurisë së Iranit, i cili vepronte i fshehtë në Ambasadën iraniane në Austri. Irani ka mohuar përfshirjen e Assadit.

Irani ka arrestuar një numër të huajsh dhe shtetasish të dyfishtë gjatë viteve, duke i akuzuar ata për spiunazh ose shkelje të tjera të sigurisë shtetërore.

Kritikët kanë akuzuar në mënyrë të përsëritur Iranin se i përdor të burgosurit e tillë si pazare me Perëndimin.

Të ngjajshme

Të fundit