36.8 C
Skopje
E diel, 23 Qershor, 2024

Izet Mexhiti, zv/kryeministër i parë dhe ministër

Nga marrëveshja mes VLEN dhe VMRO janë zbuluar disa nga resoret që do të përfitojë koalicionit i partive shqiptare, shkruan POPULLI.mk

Izet Mexhiti si bartës në Nj.Z. 1 do të jetë zv/kryeministër i parë dhe ministër e që me shumë gjasë do të drejtojë Ministrinë për Sistem Politik. Mexhiti si bartës liste në Nj.Z. 1 arriti të fitojë si deputet por gjithashtu edhe koalicioni VLEN kundrejt Frontit Europian.

Koalicioni VLEN në Qeverinë e udhëhequr nga Hristijan Mickoski do të udhëheq me këto resore:

– Zv/kryeministrin e parë
– Kryeparalentarin
– 5/6 Ministri
– 5 Sekretar shtetëror
– 7 zv/ministra dhe një numër të madh drejtorish

© POPULLI.mk

Të ngjajshme

Të fundit