14.8 C
Skopje
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Këto janë pesë gratë më mizore në histori ?

Çdo periudhë historike ka të mirat dhe të këqijat. Dhe sigurisht më shpesh në qendër të veprave të këqija janë burrat. Diktatorët e këqij, luftëtarët e ashpër dhe vrasës serialë famëkeq janë pothuajse gjithmonë meshkuj.

Por ka edhe përjashtime.

Me kalimin e viteve, shumë gra kanë kryer akte të liga të paimagjinueshme. Dhe ndërsa këto gra nuk janë aq të njohura sa homologët e tyre meshkuj, krimet që ata kanë kryer janë po aq shqetësuese.

Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory ishte një vrasëse si askush tjetër. Ajo lindi në vitin 1560 dhe ishte pjesëtare e familjes fisnike hungareze. Ndonëse ishte e bukur, pamja e saj e bukur u la në hije nga sjellja e saj sadiste.

Me ndihmën e aleatëve të saj– ku përfshihej halla e saj, një shtrigë e quajtur Dork dhe një xhuxh i quajtur Ficzko, Elizabeth kapi, torturoi dhe vrau fshatarë dhe shërbëtorë të panumërt gjatë disa dekadave, rpaorton abcnews.al.

Brenda mureve të kështjellës së saj në Transilvani, Elizabeth i mbuloi njerëzit me mjaltë, i lidhi në një pemë dhe la tufa insektesh të hanë trupin e tyre. Elizabeta ishte gjithashtu e fiksuar pas pavdekësisë.

Ajo mendoi se të laheshe me gjakun e virgjëreshave do të ruante bukurinë e saj natyrore, ndaj joshi të rejat në kështjellën e saj, i torturonte dhe merrte gjakun e tyre në kazana dhe kova.

Përfundimisht, njerëzit filluan të dyshonin se diçka e çuditshme po ndodhte dhe tmerret brenda kështjellës së Elizabeth u zbuluan më në fund. Por për shkak se ajo ishte anëtare e aristokracisë, ishte kundër ligjit që Elizabeth të dënohej zyrtarisht.

Në vend të kësaj, familja e saj e izoloi atë. Elizabeta qëndroi e izoluar deri kur vdiq në verën e vitit 1614.

Mbretëresha Ranavalona

Mbretëresha Ranavalona sundoi ishullin e Madagaskarit nga 1828 deri në 1861, dhe gjatë kësaj kohe, ajo vrau më shumë se gjysmën e qytetarëve të saj.

Arsyeja e barbarizmit të Ranavalona ishte urrejtja e saj ndaj krishterimit. Ajo i urrente misionarët që erdhën në ishullin e saj për të përhapur fjalën e Zotit dhe kur qytetarët e saj filluan të konvertoheshin në të krishterë, ajo u zotua se do t’i shkatërronte.

Ranavalona vrau të krishterët në mënyra të tmerrshme. Ata u hodhën nga shkëmbinjtë e lartë, u dogjën në shtyllë, ju prenë kokat, dhe u detyruan të pinin lëngje helmuese, raporton abcnews.al.

Shumë nga këto ekzekutime u kryen në publik si një paralajmërim për të tjerët. Pavarësisht se çfarë bënte ajo, gjithnjë e më shumë njerëz po konvertoheshin në të krishterë.

Në fund të mbretërimit të saj, numri i të vdekurve ishte mbi dy milionë.

Amelia Dyer

Gjatë epokës viktoriane, nënat beqare ua jepnin foshnjat e tyre kujdestarëve. Në vitet 1860, Amelia Dyer filloi të punonte si një kujdestare foshnjash në jug të Anglisë. Por në vend që t’u jepte foshnjave një shtëpi të sigurt, ajo i mbyti ato.

Amelia u largua me këtë për vite me radhë për shkak të shkallës së lartë të vdekshmërisë foshnjore në Anglinë Viktoriane. Askush nuk u mundua të hetonte numrin në rritje të foshnjave që po vdisnin nën kujdesin e saj. Por Amelia e dinte se nuk mund t’i shmangte dyshimet përgjithmonë, kështu që filloi t’i hidhte kufomat në lumenjtë aty pranë.

Më pas, në vitin 1896, një nga foshnjat e mbytura u zbulua në lumin Thames. Trupi ishte i mbështjellë me gazeta, dhe policia vuri re një emër dhe një adresë brenda.

Kjo i drejtoi ata për në shtëpinë e Amelias, ku gjetën grumbuj letrash, fatura dhe gazeta. Ata gjithashtu kontrolluan lumin dhe gjetën foshnja të tjera që ishin vrarë.

Amelia u dënua më vonë në Old Bailey dhe u var në burgun Newgate. Megjithëse numri i saktë nuk dihet, historianët besojnë se ajo vrau qindra foshnja gjatë kohës që punonte si kujdestare foshnjash.

Enriqueta Marti

Enriqueta Marti qëndroi në Barcelonë gjatë fundit të shekullit të 19-të. Ajo ishte e varfër dhe fitonte para duke punuar si prostitutë përpara se të hapte bordellolin e saj në 1909.

Por ky nuk ishte bordello e zakonshme. Enriqueta u maskua si anëtare e klasave të ulëta dhe rrëmbeu fëmijë nga mosha tre deri në dymbëdhjetë vjeç. Burrat e pasur, aristokratë do t’i shfrytëzonin këta fëmijë për kënaqësitë e tyre seksuale, raporton abcnews.al.

Enriqueta fitoi para edhe duke shitur kremra për fytyrën dhe tonik shërues. Ajo i bëri këto substanca duke bashkuar gjakun, kockat dhe yndyrën e fëmijëve që rrëmbeu.

Shumë gra të pasura ishin të interesuara për produktet e saj, pasi në klasat e larta ekzistonte një bestytni se gjaku i fëmijëve mund t’i rinonte. Autoritetet e dinin që fëmijët po zhdukeshin, por nuk bënë asgjë për vite me radhë sepse familjet e prekura ishin kryesisht të varfra. Megjithatë, taktiakt e Enriquetës u zbuluan kur policia bastisi apartamentet e saj dhe zbuloi mbetjet e viktimave të saj.

Ajo u dënua dhe vdiq në mars 1913. Sa për klientët e Enriquetës, ata shmangën çdo formë ndëshkimi, pasi policia kishte frikë nga një reagim i shtresave të larta.

Irma Grese

Ashtu si shumë që u rritën në Gjermani gjatë viteve 1930, Irma Grese iu nënshtrua ideologjisë naziste në shkollë. Ajo hodhi poshtë vlerat e prindërve të saj të krishterë dhe mbështeti nazizmin.

Kur Irma la shkollën, ajo u bashkua me Schutzstaffel (SS) dhe ndoqi në një kurs trajnimi në një kamp përqendrimi vetëm për femra afër Berlinit. Këtu, ajo u shndërrua në një roje mizore, pa emocione që i pëlqente të keqtrajtonte të burgosurit.

Por krimet e saj më famëkeqe ndodhën në Aushvic. Megjithëse detyra zyrtare e Irmës ishte përzgjedhja e viktimave, ajo e kaloi pjesën më të madhe të kohës duke vrarë. Ajo dhunonte viktimat e saj. Ndonjëherë, ajo madje i urdhëronte qentë e saj të vrisnin njerëzit.

Irma gjithashtu kënaqej duke parë viktimat e saj duke vuajtur gjatë agonisë së operacionit. Këto procedura të dhimbshme i dhanë asaj një ndjenjë kënaqësie seksuale dhe ajo gjithmonë sigurohej që të burgosurve të mos u jepej asnjë anestezi.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, Irma u kap nga aleatët. Ajo u var për krimet e saj në dhjetor 1945 në moshën 22 vjeçare.

Të ngjajshme

Të fundit