8.8 C
Skopje
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Kiev dhe Kharkiv / Pesë civil u vranë nga sulmet ruse

Pesë persona janë vrarë dhe dhjetëra të plagosur në sulmet me raketa ruse që synonin kryeqytetin ukrainas Kiev dhe qytetin e dytë më të madh Kharkiv, sipas zyrtarëve.

Ndërtesa banimi u goditën herët të martën në qytetin verilindor të Kharkiv, duke lënë tre persona të vrarë dhe 35 të tjerë të plagosur.

Ata përfshinin dy gra 40 dhe 56 vjeç.

Kryebashkiaku i qytetit tha se një pjesë e një blloku banesash u shkatërrua dhe punonjësit e shpëtimit po kërkonin rrënojat për të mbijetuarit.

Në Kiev, zyrtarët thanë se një grua vdiq dhe disa njerëz të tjerë u lënduan kur një bllok banesash mori flakë dhe një tjetër u dëmtua. Shumica e viktimave ishin në rrethet qendrore Solomianskyi dhe Sviatoshynskyi perëndimore të Kievit.

Sarah Rainsford e BBC tha se sulmi ajror në Kiev vazhdoi për më shumë se dy orë e gjysmë, më i gjati që nga 2 janari.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin shkatërruar 21 nga 41 raketat e lëshuara nga Rusia gjatë natës.

Kryebashkiaku Vitaliy Klitschko tha se një kokë rakete e pashpërthyer u gjet në një banesë në perëndim të qytetit dhe banorëve në bllokun e apartamenteve iu tha të evakuoheshin.

Të paktën një person u vra në qytetin industrial të Pavlohrad në rajonin Dnipro.

Forcat ukrainase kanë shënjestruar javën e kaluar infrastrukturën energjetike ruse, duke përfshirë sulme të paprecedentë në një terminal nafte në qytetin e tij të dytë, Shën Petersburg.

Kompania energjetike Novatek i është dashur të ndalojë disa nga operacionet e saj pas një zjarri në kompleksin e saj të eksportit Ust-Luga të Detit Baltik./21Media

Të ngjajshme

Të fundit