21.8 C
Skopje
E premte, 12 Prill, 2024

“Open Ballkan” Kovaçevski fton në takim Ramën dhe Vuçiç

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, me iniciativë të tij, sot ka mbajtur takim koordinues online me liderët e Ballkanit të Hapur, Presidentin e Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, në vigjilje të Samitit të Procesit të Berlinit.

Në takimin koordinues ishin prezent zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani dhe kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut Branko Azeski.

QEVERIA E MAQEDONISË SË VERIUT

“NË TAKIM, LIDERËT THEKSUAN SE BALLKANI I HAPUR ËSHTË I NJOHUR SI INICIATIVË POZITIVE RAJONALE QË TANIMË  JEP REZULTATE KONKRETE PËR KOMPANITË DHE QYTETARËT KUR BËHET FJALË PËR LIRITË EVROPIANE PËR LËVIZJEN E NJERËZVE, SHËRBIMEVE DHE MALLRAVE. PËR KËTË QËLLIM, NË SAMITIN PARAPRAK TË PROCESIT TË BERLINIT, LIDERËT RANË DAKORD QË T’I PËRCJELLIN TË GJITHA PËRVOJAT POZITIVE NGA BALLKANI I HAPUR”

Të ngjajshme

Të fundit