6.8 C
Skopje
E enjte, 30 Mars, 2023

Teknologjia që do të parandalojë vjedhjen? Njohja e fytyrës po vjen tek makinat

Ekrani i identifikimit të shoferit mbron nga vjedhja e makinës pasi automjeti mund të ndizet vetëm nëse personi në sediljen e shoferit të jetë vërtetuar me sukses. / Continental
Në bashkëpunim me partnerin “trinamiX”, furnizuesi gjerman në industrinë e automobilave “Continental” prezantoi një risi të rëndësishme – një ekran për identifikimin e drejtuesve të mjeteve me një kamerë të integruar për njohjen biometrike të drejtuesve.

Ky sistem së fundmi fitoi çmimin CE Inovation Award 2023 në kategorinë Vehicle Tech & Advanced Mobility në ekspozitën tregtare CES 2023 në Las Vegas.

Në Mobile World Congress 2023 (MWC), i cili zhvillohet nga 27 shkurt deri më 2 mars në Barcelonë, ekrani do të prezantohet për herë të parë në Evropë në stendën e trinamiX. Ekrani i identifikimit të shoferit është ekrani i parë i automobilave në botë për brendësinë e automjeteve, i cili mundëson vërtetimin pa kontakt, shumë të sigurt dhe ndihmon në parandalimin e mashtrimit dhe vjedhjes, thotë RevijaHAK.

Një veçori me të cilën tashmë janë njohur shumë përdorues të smartfonëve, tani e gjen aplikimin e saj në automjete. Continental dhe trinamiX, ​​një ofrues kryesor i zgjidhjeve biometrike, po e çojnë ndërveprimin shofer-makinë në një nivel të ri. Teknologjia mbron nga vjedhja e makinës pasi automjeti mund të niset vetëm pas vërtetimit të suksesshëm të personit në sediljen e shoferit.

Këtu ka aplikacione të tjera, të cilat padyshim do të jenë të rëndësishme në të ardhmen. Komoditeti po rritet në sektorin e automobilave në shumë raste, si proceset e pagesave dixhitale përmes ekranit të makinës kur mbushni karburant, parkoni ose paguani tarifa, si dhe kur merrni me qira një makinë. Përveç kësaj, teknologjia mund të përdoret për të paguar ose për të hyrë në shërbimet dixhitale.

Një kamerë e integruar në sistem përdoret për të monitoruar me siguri vëmendjen e shoferit për të parandaluar rreziqe të tilla si lodhja pas timonit. Kamera është e integruar në mënyrë të padukshme në ekran, duke e bërë atë të padukshme për shoferin.

Të ngjajshme

Të fundit