38.8 C
Skopje
E diel, 21 Korrik, 2024

Ushqimet që duhet konsumuar në ditë të nxehta vere

Në ditët e nxehta të verës, është e rëndësishme të konsumoni ushqime që ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar dhe të freskët. Këtu janë disa nga ushqimet më të mira për t’u konsumuar gjatë verës:

 1. Frutat e freskëta:
  • Shalqini: Shalqini përmban shumë ujë dhe është një burim i mirë i vitaminave A dhe C.
  • Pjepri: Një tjetër frut i pasur me ujë dhe vitamina.
  • Luleshtrydhet, boronicat dhe mjedrat: Të freskëta dhe të ëmbla, këto fruta janë të pasura me antioksidantë.
 2. Perimet e freskëta:
  • Trangujt: Përmbajnë shumë ujë dhe janë të shkëlqyera për hidratim.
  • Domatet: Janë të pasura me ujë dhe lëndë ushqyese, si dhe likopen, një antioksidant i fuqishëm.
  • Spinaqi dhe sallata jeshile: Përmbajnë shumë ujë dhe janë të lehta për t’u konsumuar në sallata të freskëta.
 3. Sallatat:
  • Sallata greke: Përmban domate, kastravec, djathë feta, ullinj dhe vaj ulliri.
  • Sallata me quinoa: Një burim i mirë proteinash dhe fibra, i kombinuar me perime të freskëta.
  • Sallata me fruta deti: Lehtë për t’u tretur dhe të pasura me proteina.
 4. Smoothie-t dhe lëngjet e freskëta:
  • Smoothie me fruta dhe perime: Përzieni luleshtrydhe, banane, spinaq dhe ujë kokosi për një pije freskuese dhe të ushqyeshme.
  • Lëngje të freskëta frutash: Lëng portokalli, lëng molle dhe lëng ananasi janë zgjedhje të mira.
 5. Jogurti:
  • Jogurti natyral ose grek: Mund ta kombinoni me fruta të freskëta për një mëngjes ose një ushqim të lehtë.
 6. Ushqimet e detit:
  • Peshku i pjekur ose i gatuar lehtë: Si salmoni, ton ose karkaleca.
  • Sushi: Një zgjedhje e freskët dhe e lehtë.
 7. Drithërat e plota:
  • Quinoa: Mund ta përdorni në sallata ose si garniturë për të shtuar proteina dhe fibra.
  • Bulgur: Një alternativë e shijshme për orizin dhe e pasur me lëndë ushqyese.
 8. Ushqime të ftohta dhe të freskëta:
  • Gazpacho: Një supë e ftohtë spanjolle e bërë nga domate, kastravec, piper dhe qepë.
  • Sorbet: Një ëmbëlsirë e ftohtë dhe e lehtë e bërë nga frutat dhe shurupi i sheqerit.

Në përgjithësi, përpiquni të konsumoni ushqime të lehta, të freskëta dhe të hidratuara për të mbajtur energjinë dhe freskinë në ditët e nxehta të verës.

Të ngjajshme

Të fundit