30.8 C
Skopje
E shtunë, 15 Qershor, 2024

A e njihni shqiptarin në librin e rekordeve botërore ‘Guiness’ ?

Haki Doku është një sportist shqiptar i lindur në Krujë. Në vitin 1997, mori një kthesë të papritur kur pësoi lëndime të shtyllës kurrizore në një aksident. Kjo përvojë sfiduese e ka formuar në personin që është sot, duke e rrënjosur elasticitetin dhe kapërcimin e pengesave të vendosmërisë, informon POPULLI.mk

Udhëtimi i tij ka qenë një rrugë elasticiteti dhe vendosmërie, dhe sot do të ndajmë me ju historinë e Hakiut të emocionuar. Kjo është bota e tij, ja çfarë thotë:

Jeta personale

Aktualisht, jetoj në qytetin e bukur të Milanos, Itali, e quaj shtëpinë time, ku kam ndërtuar një jetë të plotë me gruan time të dashur, Enorën, dhe dy fëmijët tanë të mrekullueshëm, Marion dhe Alissa. Janë gëzimi dhe frymëzimi që shkëlqen çdo ditë, duke më kujtuar çmueshmërinë e lidhjeve familjare.

Arritjet e mia / 2001-2023

Lojërat Paralimpike Londër 2012

Në vitin 2012, përfaqësova me krenari Shqipërinë në Lojërat Paralimpike, duke konkurruar në garën rrugore për meshkuj H2 dhe në provën kohore rrugore për meshkuj H2. Ishte një nder i jashtëzakonshëm të isha sportisti i parë që e bëri këtë, dhe gjithashtu pata privilegjin të isha flamurtari i Shqipërisë gjatë ceremonive të hapjes dhe mbylljes.

Rekordet Botërore Guinness

Rekordi Botëror Guinness për distancën më të madhe të përshkuar me karrige manuale në 12 orë është 121 km (75.19 milje) dhe u arrit më 16 maj 2015.

Më së shumti shkallë të zbritura në një karrige me rrota në një orë dhe 12 orë

Rekordet Botërore Guinness

Shumica e shkallëve të zbritura në një karrige me rrota në një orë janë 2,917 dhe u arrit në Seul, Koreja e Jugut, më 27 mars 2019. Përpjekja për këtë rekord për të mposhtur rekordin tim të mëparshëm prej 2,564 shkallësh.

Rekordet Botërore Guinness

Numri më i madh i shkallëve të zbritura në një karrige me rrota në 12 orë është 11.500 shkallë dhe u arrit në Kullën Montparnasse, Paris Francë më 11 shtator 2021.

Përqafimi i Gjelbër: Udhëtimi im në Golf

Që nga qershori 2022, unë u futa në botën e golfit me pasion të pakufishëm, ku nisi rrugëtimi im për të zotëruar këtë sport magjepsës dhe entuziazmi im vetëm sa është rritur.

© POPULLI.mk

Të ngjajshme

Të fundit