21.8 C
Skopje
E mërkurë, 24 Prill, 2024

Drejtori i Ansamblit Nacional Shqiptar Tolaj priti në takim Ambasadorin e RMV-së në Norvegji, Driton Kuqi

Drejtori i Ansamblit Nacional shqiptar  Shkodran Tolaj priti në takim ambasadorin e sapoemëruar të RMV-së në Norvegji Driton Kuqin.

Sot në zyrat e Ansamblit Nacional shqiptar në vizitë ishte ish profesori universitar tashmë ambasador i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Norvegji Driton Kuqi!

Ai vizitoi drejtorin e ansamblit Shkodran Tolaj dhe e përgëzoi për punën e pandalshme, fitoret historike ndërkombëtare dhe shkëlqimin që i fali ansamblit shqiptar, posaqërisht e përgëzoi për triumfin e fundit në Turqi. Drejtori Tolaj shprehu kënaqësi që ambasadori Kuqi- tashmë ambasador do të jetë dhe një promovues i shkëlqyeshëm i kulturës sonë në Norvegji duke marrë parasysh lidhjen e tij të ngushtë me artin dhe folklorin.

Në shenjë mirënjohje për kontributin e tij në folklor dhe në shoqëritë kulturore e artistike në RMV si ish- vallëtar i dalluar ai i dhuroi atij personalisht veshjet kombëtare të Tiranës dhe dy xhamadanë me motivet e trevave tona për fëmijët e tij Donikën, Arvanitin dhe Vatanin.

Me këtë rast vet ambasadorit i dhuroi një plis me llogon identifikuese të ansamblit si shenjë respekti dhe uratë për fillim pune të mbarë dhe shumë suksese në detyrën dhe misionin e ri!

Ata bashkë diskutuan dhe për aktivitetet e mundshme artistike të ansamblit në vendet Skandinave, në një të ardhme të afërt!

 

“>

Të ngjajshme

Të fundit