8.8 C
Skopje
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Finlanda i mbyll gjitha pikat kufitare me Rusinë

Finlanda po mbyll të gjitha pikat kufitare me Rusinë, pasi e akuzoi për ndihmën e qëllimshme të emigrantëve për të hyrë në vend.

BBC raporton se shtatë nga tetë pikat rrugore tashmë janë mbyllur për shkak të rritjes së kalimeve këtë muaj.

Qeveria finlandeze tani thotë se i fundit, i vendosur në Rrethin Arktik, do të mbyllet të enjten për dy javë. Rreth 900 azilkërkues hynë në Finlandë nga Rusia në nëntor, nga më pak se një në ditë mesatarisht.

Ata vijnë nga vende duke përfshirë Marokun, Pakistanin dhe Sirinë, thonë autoritetet.

Finlanda është “e vendosur t’i japë fund kalimeve”, tha kryeministri Petteri Orpo në një deklaratë.

Qeveria thotë se Rusia po i kanalizon azilkërkuesit drejt Finlandës, në atë që ajo e quan një “operacion ndikimi” dhe “sulm hibrid” – dhe është përgjigjur duke mbyllur në mënyrë progresive gjithnjë e më shumë pika kufitare.

Raja-Jooseppi ishte kalimi i fundit rrugor që mbeti i hapur, por edhe ai do të mbyllet deri të premten. Një vendkalim hekurudhor do të mbetet i hapur për trafikun e mallrave.

Të ngjajshme

Të fundit