30.8 C
Skopje
E premte, 19 Korrik, 2024

Fitues i çmimit Booker u zgjodh “The Seven Moons of Maali” i Shehan Karunatilaka

“The Seven Moons of Maali” nga Shehan Karunatilaka, satirë e vendosur mes një lufte civile vrastare në Sri Lanka, ka fituar çmimin Booker.

Romani i shkrimtarit nga Sri Lanka ka të bëjë me një fotograf që zgjohet i vdekur me një javë për t’u kërkuar miqve të tij të gjejnë fotot e tij dhe të ekspozojnë brutalitetin e luftës.

Çmimi prestigjioz prej 50,000 funte, për një vepër të vetme artistike të botuar në Mbretërinë e Bashkuar në anglisht, u jep gjithashtu pesë shkrimtarëve të tjerë në listën e ngushtë 2,500 funte secili.

Shkrimtari tha se ai vendosi në vitin 2009 të shkruante “një histori fantazmë ku të vdekurit mund të ofronin perspektivën e tyre” pas përfundimit të luftës civile në Sri Lanka, “kur pati një debat të ndezur se sa civilë vdiqën dhe faji i kujt ishte”./21Media

Të ngjajshme

Të fundit