32.8 C
Skopje
E diel, 23 Qershor, 2024

“Iphone 14” njoftoi urgjencën për ndeshjen e pesë të rinjve!

Sensori i zbulimit të përplasjeve në iPhone 14 ka njoftuar policinë për një aksident tragjik në Nebraska, SHBA.

Sipas mediave të huaja, një makinë e zezë u përplas me një pemë në orët e para të mëngjesit të së dielës. Pesë djem të rinj humbën jetën në vendngjarje, ndërsa një vajzë 24-vjeçare ndërroi jetë më vonë në spital.

Menjëherë pas përplasjes, një iPhone 14 që i përkiste një prej pasagjerëve njoftoi shërbimet e urgjencës në vendngjarje. Sensori në iPhone 14 dha alarmin për aksidentin në një kohë që në vendngjarje nuk kishte asnjë dëshmitar.

Megjithëse shkaku i përplasjes mbetet nën hetim, policia tha se ata u thirrën në vendngjarje pasi iPhone zbuloi se ishte në një aksident dhe thirri automatikisht policinë pasi përdoruesi i telefonit nuk reagonte.

IPhone 14 përmban një sensor të ri me një përshpejtues me forcë të lartë që zbulon kur përdoruesi ka qenë në një aksident me makinë. Funksioni, i quajtur ‘zbulimi i përplasjes’, aktivizohet vetëm kur udhëtoni në një automjet./CNA.al

Të ngjajshme

Të fundit