30.8 C
Skopje
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Republikanët po nisin një hetim për Joe Biden dhe familjen e tij

Pasi fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme, republikanët thanë sot se do të hapin një hetim për të përcaktuar shkallën e përfshirjes së presidentit amerikan, Joseph Biden në punët e djalit të tij, Hunter Biden.

Republikanët thonë se kanë mbledhur tashmë prova inkriminuese të mashtrimit elektronik, shkelje të Aktit të Regjistrimit të Agjentëve të Huaj, pastrim parash dhe evazion fiskal, mes krimeve të tjera që dyshohet se janë kryer nga Hunter.

Jim Jordan, i cili pritet të bëhet kryetar i Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se tani që republikanët kanë siguruar një shumicë të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, ai planifikon t’i bëjë çështjet e jashtme të Bidenit një fokus qendror në Kongresin e ri.

“Si pjesë e hetimit tonë, ne kemi prova që financat, kartat e kreditit dhe llogaritë bankare të Hunter dhe Joe Biden janë përzier, nëse nuk janë ndarë. Dhe të paktën disa nga llogaritë bankare ngritën flamuj të kuq për pronarin ose pronarët e llogarisë që tregonin aktivitet të dyshimtë ose të paligjshëm”, tha James Comer, i cili gjithashtu vuri në dukje se bashkëpunëtorët e biznesit të Hunter Biden u takuan me babanë e tij në shumë raste ndërsa Biden ishte zëvendëspresident dhe president.

Bidenët “lulëzuan dhe u bënë milionerë thjesht duke shfrytëzuar emrin e familjes”, tha Comer.

Sipas tyre, aktiviteti i biznesit dhe abuzimi me drogën e Hunter Biden ka qenë prej kohësh një përgjegjësi politike për presidentin, i cili qëndroi mënjanë dhe deklaroi se ishte “krenar” për djalin e tij.

Sipas një raporti të Washington Post muajin e kaluar, drejtësia amerikane në Delaware aktualisht po shqyrton akuzat kundër Hunter Biden, të cilit iu prezantuan prova nga hetuesit federalë se Biden kreu evazion fiskal dhe gënjeu për përdorimin e tij të drogës në një formular që ai plotësoi kur bleu një armë zjarri. 

Të ngjajshme

Të fundit