17.8 C
Skopje
E hënë, 20 Maj, 2024

Ukraina: Lufta mund të përfundojë para se të çlirohen territoret e pushtuara nga Rusia

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podolyak ka deklaruar se lufta mund të përfundojë përpara se Ukraina të çlirojë të gjitha territoret.

Podolyak iu përgjigj deklaratës së Shefit të Shtabit të SHBA-së Mark Milley se gjasat për çlirimin e të gjithave territoreve të pushtuara nga Rusia, përfshirë Krimenë, janë shumë të ulëta.

Por sipas, këshilltarit presidencial, nëse ushtria ruse humbet një qytet të madh, për shembull, Luhansk, i cili ka qënë në kontrollin e forcave ruse për 8 vite dhe është gjithashtu një simbol për Moskën, kjo do të çojë në procese të pakthyeshme midis elitës politike të Federatës Ruse dhe lufta mund të përfundojë edhe para se të çlirohen të gjitha territoret e pushtuara.

“Sepse nëse një qytet i madh çlirohet, Rusia do ta ketë humbur luftën,” tha Podolyak.

Të ngjajshme

Të fundit