14.8 C
Skopje
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Guvernatori i Kharkiv: Rusia po përparon fal mungesës së ndihmave me armë nga perëndimi

Rusia arriti të hapte një front të ri në Ukrainën verilindore për shkak të vonesave në furnizimin me armë perëndimore në vijën e frontit, ka pohuar kreu i rajonit të sulmuar.

Oleh Syniehubov, guvernatori i Kharkiv, hodhi poshtë kritikat për mungesën e pretenduar të fortifikimeve ukrainase në një kufi të përbashkët me Rusinë, duke këmbëngulur se mbrojtja është e fortë.

Por një ushtar ukrainas ka ndërmarrë hapin e pazakontë duke kritikuar publikisht përgatitjet e Ukrainës për të ndaluar Rusinë të shtyjë kufirin në verilindje të vendit – një kërcënim që komandantët e kishin parashikuar që kur zmbrapsën një pushtim të parë dy vjet më parë.

Denys, i cili po lufton për t’iu kundërvënë ofensivës së fundit, tha në një postim në Facebook se po fliste hapur sepse “ne mund të vdisnim dhe askush nuk do ta dëgjojë të vërtetën”.

Ai shkroi: “Linja e parë e fortifikimeve dhe minierave thjesht nuk ekzistonte”.

Duke përshkruar atë që ndodhi kur trupat tokësore ruse, të mbështetura nga sulmet ajrore dhe artileria, kaluan nëpër zonën kufitare të premten, ai shkroi: “Armiku hyri lirshëm në zonën gri përgjatë gjithë vijës së kordonit, e cila në parim nuk duhej të ishte gri!

Pamjet me dron të postuara në mediat sociale duket se tregojnë këmbësorët rusë që përparojnë nëpër një fushë në anën ukrainase të kufirit të padiskutueshëm.

Megjithatë, kufiri ka qenë prej kohësh nën kërcënimin e granatimeve nga pala ruse – gjë që do ta kishte bërë shumë të vështirë ndërtimin e fortifikimeve. Llogore dhe linja të tjera mbrojtëse janë ndërtuar më afër qytetit Kharkiv.

I pyetur nëse Ukraina ka qenë e ngadaltë në ndërtimin e fortifikimeve për të mbrojtur rajonin, guvernatori tha: “Ne kemi jashtë njësitë tona ushtarake. Ne po forcojmë përpjekjet tona edhe në këtë zonë. Prandaj, theksoj se situata aktualisht është plotësisht nën kontroll.”

Megjithatë, në të njëjtën kohë, ai konfirmoi se sulmi rus ishte në rritje.

“Në thelb, vija e frontit po zgjerohet ndërsa armiku po përparon nga pozicione të shumta,” tha zoti Syniehubov për Sky Neës në një intervistë në kryeqytetin rajonal të qytetit Kharkiv.

Për sa i përket nëse mendonte se ngadalësia e aleatëve në Perëndim për të rifurnizuar trupat ukrainase me armë dhe municione e kishte lënë të ekspozuar Ukrainën, ai tha: “Po”.

Ai shtoi: “Ne e ndiejmë këtë dhe ushtarët tanë në fushën e betejës e ndjejnë këtë. Ne kemi kryer një operacion mbrojtës për pothuajse gjashtë muaj, në pritje të furnizimeve të reja. Dhe, natyrisht, armiku është para nesh në armatim – jo në cilësi, por në sasi.”

Rusia dërgoi mijëra trupa në Ukrainën verilindore si pjesë e ofensivës së re – sulmi më i rëndësishëm në Kharkiv që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë në shkurt të vitit 2022.

 

Burimi /SkyNews/

Të ngjajshme

Të fundit