16.8 C
Skopje
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Vuçiq ankohet te Scholz për komunitetin serb në Kosovë!

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka zhvillur një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Për këtë telefonatë ka njoftuar vetë Vuçiq, që tha se mes tjerash e njoftoi kancelarin për siç e quan “Situatën e padurueshme që ndodhet komuniteti serb në Kosovë, dhe shmangien e vazhdueshme që sipas presidentit serb, po i bën Kosova themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, që ai thotë se është ujdi e pranuar dhe e nënshkruar nga pala kosovare, njofton Klankosova.tv.

Pos kësaj, presidenti serb shtoi se me kryeministrin gjerman  foli edhe për të “gjitha çështjet delikate në kontekstin e ngjarjeve globale”.

Të ngjajshme

Të fundit