-1.2 C
Skopje
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Izraeli vendosi kushte për shkëmbimin e pengjeve dhe armëpushimit në Gaza

Mediat izraelite raportojnë se Izraeli ka vendosur gjashtë kushte për një shkëmbim pengjesh dhe armëpushim në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Sipas Channel 12, Izraeli pret një përgjigje nga grupi i rezistencës palestineze Hamas përmes ndërmjetësve, e cila pritet të vijë brenda 48 orëve.

“Përgjigja e ndërmjetësve pritet të vijë sot ose nesër pasi të dëgjojnë Hamasin nëse është e mundur të ecim përpara dhe nëse tregon fleksibilitet në kërkesën e deklaruar për të ndaluar luftimin dhe tërheqjen e të gjitha forcave nga Rripi i Gazës”, njoftoi Channel 12.

“Brenda 24 deri në 48 orët e ardhshme, ne do të dimë nëse mund të bëjmë përparim drejt fillimit të bisedimeve”, tha transmetuesi izraelit, duke cituar një zyrtar izraelit të paidentifikuar.

Gjatë ditës së djeshme, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli ka bërë një ofertë për një armëpushim dhe shkëmbim pengjesh, por nuk zbuloi asnjë nga kushtet.

Megjithatë, Channel 12 zbuloi gjashtë kushtet e qeverisë Netanyahu, më e rëndësishmja prej të cilave është lirimi i pengjeve në këmbim të një armëpushimi në Gaza, e cila aktualisht është nën rrethim mes bombardimeve të intensifikuara ushtarake izraelite.

Mediat pretendojnë se Izraeli do ta mbante marrëveshjen me Hamasin të “klasifikuar” dhe nuk do ta pranonte atë publikisht. Izraeli do ta përshkruante lirimin gradual të të gjithë pengjeve nga Hamasi si natyrë “humanitare”.

Hamasi do të lironte pengjet në faza, duke filluar me gratë, të moshuarit dhe të plagosurit, pastaj burrat që nuk janë ushtarë dhe në fund ushtarët dhe kufomat izraelite, njoftoi Channel 12.

Gjatë procesit, një armëpushim për disa javë, me shumë gjasa dy deri në tre muaj, do të deklarohej për të përfunduar procedurat e shkëmbimit të pengjeve, tha transmetuesi, duke shtuar do të zbulohen emrat e pengjeve që do të lirohen përpara se shkëmbimi të ndodhë.

Si kusht i pestë, Izraeli do të ridislokojë trupat e tij në Rripin e Gazës dhe do të tërhiqet nga zonat e banuara në të gjithë enklavën, duke lejuar palestinezët të kthehen në shtëpitë e tyre në veri të Gazës.

Kushti i gjashtë në propozimin e Tel Avivit për Hamasin është që Izraeli të mos angazhohet për t’i dhënë fund luftës në asnjë fazë.

Grupi Hamas në disa raste ka thënë se nuk do të angazhohet në bisedime për një shkëmbim pengjesh derisa të arrihet një armëpushim i plotë dhe i përhershëm në Gaza.

Izraeli nisi një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor, duke vrarë të paktën 25.490 palestinezë dhe duke plagosur 63.354. Rreth 1.200 izraelitë besohet se janë vrarë në sulmin e Hamasit.

Sipas OKB-së, ofensiva izraelite ka lënë 85 për qind të popullsisë së Gazës, në mes të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

[bsa_pro_ad_space id=1]

[bsa_pro_ad_space id=2]

Të ngjajshme

[bsa_pro_ad_space id=2]

[bsa_pro_ad_space id=1]

Të fundit