30.8 C
Skopje
E premte, 19 Korrik, 2024

“Muzeu i Artit Islamik” rihapet në Katar

Muzeu i Artit Islamik rihapi dyert e tij për publikun, pas 18 muajsh mbyllje për shkak të restaurimit të muzeut.

Kjo vjen menjëherë, para se Katari të presë Kupën e Botës FIFA në fund të këtij viti, ku turneu pritet të sjellë më shumë se një milion tifozë në vend sipas Komitetit Suprem të Katarit për Dorëzimin dhe Trashëgiminë.

Zonat e institutit të artit  përbëhen nga më shumë se 11,000 objekte, që përfshijnë tre kontinente dhe 13 shekuj, që përbëjnë një koleksion të artit islam nga e gjithë bota.“Më duhet të them se ka arkitekturë mahnitëse, duke qëndruar në mes të Dohës së vjetër dhe Dohës së re, duke lidhur të kaluarën me të tashmen”, tha drejtoresha e MIA, Julia Gonnela për Reuters .

Ndërtesa me arkitekturën e saj unike qëndron drejt fundit të zonës me pamje nga horizonti i Gjirit Perëndimor.”Unë mendoj se është vendi ideal për të shfaqur botën islame nga një perspektivë tjetër përveç Xhihadit dhe martirëve, luftës dhe problemeve,” shtoi Gonnela kur u pyet se çfarë mund të përfitojnë tifozët që do te ndjekin kupen e botes  nga përvoja e muzeut.

Katari ka një popullsi prej 2.8 milionë banorësh dhe pret një fluks të paprecedentë prej 1.2 milionë vizitorësh në fund të këtij viti gjatë Botërorit Katar 2022.

Të ngjajshme

Të fundit