6.8 C
Skopje
E enjte, 30 Mars, 2023

Profesor Murat Aliu: Gjendja me migrimin është alarmante

Gjendja me migrimin eshte alarmante. Per bindjen time dhe te shume te tjereve, burimi i kesaj ikje masive nuk eshte vetem gjendja e rend ekonomike. Nder te tjerash njerezit ikin per munges te vlerave elementare qyteteruese. Degjenerimi vlerore ka arritur permasa te padurueshme. Cilen e takoj dhe me cilen bisedoj pervec ankesave tjeter gje nuk degjoj. Ne rruge shoh njerez me fytyra te pashpresa dhe te zymta. Njoh shume njerez e koleg te mi qe deshirojne ta lene punen dhe te migrojne. Nje pjese e madhe rrin ketu akoma jo qe deshiron me ndjet, por se ska ku shkojn.

Propaganda po mundohet me na bind qe ketu gjithcka eshte ne rregull. Po, eshte e vertete qe ne nuk kemi guxim ta themi te verteten, por kjo nuk nenkupton qe gjerat nuk i dim.

Të ngjajshme

Të fundit