21.8 C
Skopje
E mërkurë, 24 Prill, 2024

Protestë gjigande në Podgoricë, mijëra qytetarë në mbështetje të Gjukanovicit

“Ne jemi shumë” ishte pankarta që mbante ne duar njëri prej mijëra protestuesve që mbushën mbrëmjen e djeshme sheshin përpara selisë së parlamentit në Podgoricë, me thirrjet për tërheqjen e ndryshimeve të Ligjit për Presidentin, miratimin e marrëveshjes për zgjedhjen e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Mal të Zi.

“Tubimi i sotëm, si dhe tubimet e mëparshme dhe të ardhshme, nuk janë protesta të asnjë partie, asnjë grupi partiak, asnjë individi, janë më të rëndësishme se kaq: Janë një thirrje për mbrojtjen dhe ruajtjen e rendin kushtetues dhe institucioneve të shtetit në Malin e Zi,” tha profesoresha dhe aktivistja Jasmina Nikçeviç, bashkëorganizatore e këtyre protestave.

Studentë dhe përfaqësues të shoqërisë civile folën gjithashtu në mbështetje të Malit të Zi si “shtet shumetnik dhe të barabartë për të gjithë popujt që jetojnë në të”.

Tubimi u zhvillua nën sytë e kujdesshëm të policisë, prania e forcave të së cilës ishte shtuar ndjeshëm, e shoqëruar dhe me automjete të blinduara pavarësisht se nuk pati asnjë përshkallëzim të situatës. Kjo është protesta e dytë që nga fillimi i këtij muaji.

Ne 8 nëntor protestuesit kundërshtuan ndryshimet në Ligjin për Presidentin, përmes së cilit partitë në pushtet synojnë kufizimin e përgjegjësive kushtetuese të presidenti aktual Milo Gjukanoviç dhe kalimin e tyre te parlamenti.

Shumica parlamentare e udhëhequr nga Fronti Demokratik pro-rus me Demokratët dhe lëvizjen URA të kryeministrit në largim, Dritan Abazovic, mbështesin nj qeveri te re të krijuar nga kandidati i tyre Miodrag Lekic, ndërsa blloku i opozitës dhe partive të pakicave të udhëhequr nga partia e Gjukanovicit insiston që parlamenti të shpërndahet dhe të organizohen zgjedhje të reja.

Të ngjajshme

Të fundit