21.8 C
Skopje
E mërkurë, 24 Prill, 2024

Gripi sezonal, mjekët: Rritet numri i të sëmurëve

Kohëve të fundit është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të sëmurë me grip sezonal, me simptoma madje që të kujtojnë ato të Covidit.

Mjekja Mevlane Islami thotë se ndryshimet e pazakonta klimatike gjatë këtyre javëve, kanë ndikuar padyshim në shtimin e të sëmurëve.

Apelon të shkohet në mjek e të merren ilaçe vetëm sipas përshkrimit të mjekut, sidomos të bëhet kujdes me përdorimin pa kontroll të antibiotikëve.

“Kjo ndodh për shkak të ndryshimit të kushteve klimtaike, rënia e temperaturave, qëndrimi në ambiente të mbyllura, ajri i papastër. Trajtimi i gripit sezonal është njësoj sikur i ftohjes me  terapi simptomatike. Zbatohet një regjim i caktuar i higjienës dhe të ushqyerit, preferohet pushim, konsumim i shtuar i lëngjeve, vitaminave mineraleve, dezinfektimi i ambienteve të mbyllura, shmangia e kontaktit me persona të infektuar. Antibiotikët jepen vetëm në rast të infeksioneve sekondare, ndërsa te fëmijët me sëmundje kronike dhe imunitet të dobësuar preferohet imunoprofilaksa” – tha mjekja, Mevlane Islami.

Vaksinat antigrip, Sali: 60 mijë vaksina janë siguruar në kohë

Ministria e Shëndetësisë ndërkohë ka siguruar në kohë vaksinat për parandalimin e gripit sezonal . Ministri Bekim Sali thotë se  në dispozicion janë  60 mijë vaksina të dedikuara për personat që janë target i Ministrisë së Shëndetësisë , që nënkupton grupmoshat e rrezikuara si dhe shtatëzanat.

“Për herë të parë pas disa viteve ne jemi furnizuar në kohë me vaksinat për gripin sezonal. Kemi rreth 40 mijë vaksina të cilat i ka marrë Ministria e Shëndetësisë  dhe 20 mijë që janë donacion nga organizata ‘Pivi’. Edhe sivjet vazhdojmë me dinamikën e vitit të kaluar me 60 mijë vaksina do të jenë të mbuluar të gjitha  grupmoshat të cilat janë target i Ministrisë së Shëndetësisë çdo vit dhe ato janë pacientët me moshë mbi 65 vite , janë shtatzënat , fëmijët deri në moshën 6 vjeçare  dhe pacientët me sëmundje kronike” – tha Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali.

Ministri Sali fton  pacientët me sëmundje kronike  të fillojnë regjistrimin në sistem për caktim të terminit për vaksinim.

Të ngjajshme

Të fundit